PARTNEŘI:

Finské domy (finské sruby)

Severské dřevostavby jsou vyhlášené po celém světě. Od celé Evropy až po Japonsko se těší velké oblibě, a to především díky své kvalitě. Nabízejí krásný design, špičkové stavební postupy a dokonalý materiál. Nejznámnějším pojmem jsou takzvané finské domy, někdy také označované jako finské sruby. Původní označení těchto domků z finštiny zní „Honkamajat“. Jde o stavby, které se vyvíjely po dlouhou dobu a byly dovedeny takřka k dokonalosti. V samotném Finsku jsou „finské domky“ ohromě populární a není divu, že se staly významným exportním artiklem. Tyto dřevostavby těží především z blízkosti finského národa přírodě, uvážlivého životního stylu a společenské vyspělosti.

Tajemstvím finských srubů je dřevo

Hlavní předností a tajemstvím úspěchu finských domů je skvělé dřevo. To je pro zajímavost považováno ve Finsku za obrovské národní bohatství. Skoro 70 procent tamní souše zabírají severské lesy. V nich najdeme i polární (severskou) borovici, která je jedinou správnou surovinou pro stavbu finských srubů. Roste kolem polárního kruhu v pásu širokém asi 100 km. Její dřevo má díky drsným klimatickým podmínkám naprosto unikátní vlastnosti. Roste velmi pomalu, má husté letokruhy a patří k nejodolnějším měkkým dřevinám. Dále se vyznačuje skvělými tepelnětechnickými vlastnostmi, velkou objemovou stálostí a trvanlivostí. Pominout nelze ani vlastnosti, které osloví naše smysly. Dřevo severské borovice má krásnou texturu, začervenalou barvu a v neposlední řadě nádherně voní. Pro stavbu finských domů se ho používá v dokonale vysušené podobě.

Finské domky dobře zapadnou

Finské domky mohou mít různý vzhled, velikost a mohou sloužit různým účelům. Elegantní finský design jim umožňuje dobře zapadnout i do moderní zástavby. Stavba finského domu se může realizovat buď z masivního dřeva (kulatiny) nebo z lepených trámů. Zde při rozhodování hrají roli finance. Ty se podepíšou i na tom, jestli budeme stavět dle vlastního projektu, či se spokojíme s projektem typovým. Ty bývají vyráběny v podobě stavebnicových systémů přímo ve Finsku. Pro jejich výrobu se používá nejmodernější výpočetní techniky a mechanizace. Všechny díly stavebnice bývají perfektně označeny a přesně sedí. Tato vlastnost je nejdůležitější ve spojích. Myšleno je i na ošetření dřeva a odolnost proti vodě.

Zařízení a interiér finského domku

Opomenout bychom neměli ani zařízení a interiér finských domů. I zde je kladen důraz na detail a bezchybné zpracování. Samozřejmě opět dominuje dřevo. Zapomenout bychom neměli ani na saunu, která je ve Finsku součástí téměř každého obydlí a tedy patří do správného finského domku.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!