PARTNEŘI:

Roubenky a sruby na klíč

Realizace srubů a roubenek na klíč jsou samozřejmě velmi populární a jedná se o nejčastější volbu zájemců o tyto dřevostavby. Důvodem je jednoduchost pořízení takové stavby a minimum starostí s tím spojené. Zákazníci rádi přijdou již k hotovému. Kromě úspory vlastního času je výhodou i jednání s pouze jedním smluvním partnerem, který za všechno zodpovídá. Stavba roubenek a srubů na klíč by nám také měla zaručit pevné datum dokončení a pevnou cenu. Datum dokončení i cena bývají stanoveny ve smlouvě. Vyhneme se tak průtahům a prodražování.

Typové projekty roubenek a srubů

U roubenek a srubů na klíč, se narozdíl od ostatních dřevostaveb, tolik nevyužívá typových projektů. Šlo by to totiž trošku proti principu těchto tradičních obydlí. Každý srub by měl být originál už díky použití přírodního materiálu s minimální úpravou, u roubenek by pak zase působilo velmi zvláštně kdyby české luhy a háje zaplavily uniformní typové repliky původních stavení. Z těchto důvodů bývají náklady na sruby a roubenky na klíč mírně vyšší a doba realizace delší, než u ostatních dřevěných domů, každý ale určitě individuální přístup nakonec ocení. Přesto předešlé řádky neznamenají absolutní neexistenci typových projektů srubů a roubenek. Ty se mohou používat třeba jako dispoziční základ pro individualizované řešení. Samozřejmě se ale staví i čistě podle typových projektů. To jsou pak průmyslově realizované stavebnicové sruby a roubenky, které mohou přijít poměrně levně. V tomto případě však musíme být připraveni na fakt, že někde stojí na chlup stejná chalupa, jako je ta naše.

Jak probíhá realizace srubů a roubenek na klíč?

Firmy jsou na požadavky zákazníků velmi dobře připraveny a nic by je nemělo překvapit. Roubenky i sruby na klíč se určitě vyplatí, a to především kvůli speciálním technologickým postupům u těchto staveb. Všechna práce bude odvedena skutečnými profesionály se zkušenostmi a náklady nebudou díky popularitě stavění na klíč nijak dramatické. Pokud tedy máme určitou představu, jak by měl náš srub či roubenka vypadat, můžeme rovnou kontaktovat některou ze stavebních firem. Roubenky a sruby na klíč nabízejí téměř všechny firmy, které realizují dřevostavby tohoto typu. S přihlédnutím k našim představám a finančním možnostem nám firma vypracuje projekt a kalkulaci stavby. Pokud zvolíme individuální vyprojektování stavby, tak firemní architekt vypracuje projektovou studii, vyhodnotí všechny důležité faktory a předloží návrh. Firmy realizující dřevostavby typu roubenek a srubů většinou disponují zkušenostmi a dokáží dobře poradit. U těchto staveb je totiž důležité zasazení do krajiny a také se často musí přihlížet k požadavkům na vzhled, vznášeným ze strany úřadů. Pro různé kraje jsou typické specifické znaky chalup, jinde nám zase nepovolí stavbu z kulatin. Při stavbě srubů a roubenek na klíč, by se nás tyto starosti téměř neměly dotknout. Firma je vyřeší sama, tedy pokud nemáme osobní zájem se angažovat. Kromě finálního návrhu, projektové studie, rozpočtu a dokumentace by se měla stavební firma, při realizaci srubu nebo roubenky na klíč, postarat i o stavební povolení, samotnou stavbu a dokončovací a interiérové práce. Do těch patří například systém vytápění, podlahy nebo sanita. Závěrem už zbývá jen kolaudace a můžeme stěhovat nebo těšit na první víkend strávený v nové chatě.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!