PARTNEŘI:

Kanadské sruby

V posledních několika desítkách let zažívá obrodu srubařské řemeslo a s ním se vrací i sruby na první pohled podobné těm, ve kterých přebývali v 19. století kanadští zlatokopové. Právě z Kanady pochází způsob výstavby srubových domů, které se začínají ve zvýšené míře objevovat i u nás. Od toho je také odvozen název „kanadské sruby“. Kanadský srub je charakteristický svým vzheldem. Staví se z masivní nevysušené kulatiny, která je pouze odkorněná a povrchově upravená. Ze dřeva v podobě kulatiny se staví už více než 2000 let. Jako stavebního dřeva kanadských srubů se v našich končinách nejvíce používá smrku. Možná je i borovice nebo modřín. Pro originální kanadské sruby je nejtypičtější cedr, avšak ten je u nás velmi drahý. Veškerá práce se provádí zásadně ručně s minimem mechanizace a je kladen důraz na zachování krásy vzhledu přírodního dřeva. Zachovávají se všechny nedokonalosti jako je křivost, suky, nerovnosti a sbíhavost kmenů. Každá stěna pak vypadá jinak a je originálem. Řemeslně vyráběné kanadské sruby jsou mohutné majestátní stavby, ze kterých na vás dýchá příroda a vy cítíte sounáležitost s ní. Atmosféra z nich dýchá zvenku i zevnitř. Při doplnění dřeva dalšími kvalitními materiály a zachování vyzkoušených technologických postupů jsou to také maximálně ekologické stavby s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi.

Kam s kanadským srubem?

Stavba z kulatiny u nás nemá příliš velkou tradici, a proto je nutná při stavbě kandských srubů určitá míra citu pro prostředí, protože tyto stavby jsou také vzhledově poměrně výrazné. Kanadské sruby se zajisté hodí do odlehlejších a osamocených míst, dále pak na rozlehlejší pozemky. Prostě na místa, kde se budou snoubit s pěknou krajinou. Každý soudný člověk chápe, že ve městě, v husté zástavbě by kanadský srub působil jako pěst na oko. Z těchto důvodů se nejvíce pořizují jako chaty a chalupy. V horském prostředí srub většinou nikoho neurazí. A co třeba pěkný kanadský srub jako koňská farma? Pokud si myslíte, že i pro vás je kanadský srub tou pravou stavbou, měli byste si zjistit, zda ve zvolené lokalitě může vůbec stát. V některých chráněných krajinných oblastech jsou kulaté profily, a tedy i kanadské sruby nepřípustné.

Cena kanadských srubů

Cena masivních kanadských srubů je obecně srovnatelná s ostatními stavebními konstrukcemi dnešní doby, a to i přesto, že je zde velký podíl ruční řemeslné práce. Nicméně každý kanadský srub je originál, a proto vám cenu nejlépe odhadne až firma, na základě vašich představ.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!